fbpx
agent nieruchomości

Pamiętam, gdy razem z żoną przeglądaliśmy oferty mieszkań w internecie. Dużo ofert było naprawdę ciekawych. Jednak nie wszystkie ogłoszenia zatrzymywały naszą uwagę na dłużej.

Niektóre ogłoszenia były banalnie proste – kilka zdań, kilka zdjęć i mamy ofertę. Przy innych widać było ilość pracy i zaangażowania włożonej przez agenta nieruchomości. Jak się okazało – to właśnie te oferty były najciekawsze.

Moją uwagę najbardziej przyciągały zdjęcia z lotu ptaka. Możliwość zobaczenia całej okolicy na jednym zdjęciu sprawiała, że nawet nie trzeba było oglądać nieruchomości na żywo. Po prostu od razu wiedziałem, czy to okolica dla mnie.

Najbardziej jednak zwracałem uwagę na filmy. W kilka minut mogłem zobaczyć całą okolicę z każdej strony – byłem naprawdę w szoku. Wiedziałem, że agent nieruchomości sprzedający ten dom jest mistrzem marketingu.

Badania wskazują, że ponad 80% osób sprzedających domy, woli pracować z agentami, którzy używają dronów. Jakie są zatem największe plusy i minusy dronów w sprzedaży nieruchomości?

1. Dobre zdjęcia pomagają w sprzedaży

Dobry obraz jest wart więcej niż 1000 słów. Ludzie są wzrokowcami i dobrej jakości zdjęcie zatrzymuje ich uwagę na dłużej. Przy ofertach nieruchomości podobno 60% czasu spędzają na oglądaniu zdjęć!

Problem pojawia się, gdy sprzedajesz dom z dużą działką. Żeby zaprezentować całą nieruchomość, musiałbyś zrobić wiele zdjęć. Używając drona zazwyczaj wystarczy zrobić kilka zdjęć, żeby osiągnąć ten sam efekt.

Nie muszę chyba wspominać, że dobre zdjęcia = wyższa cena z jaką wystawiasz ogłoszenie?

agent nieruchomości (3)
Jedno zdjęcie wystarczy, by zaprezentować całe osiedle!

2. Dron oszczędza Twój czas

Weźmy za przykład dom z działką o powierzchni 10 hektarów. Potencjalny kupiec na pewno chciałby zobaczyć cały teren. Przejście po całej działce i zrobienie zdjęć to conajmniej kilka godzin pracy.

Sprawny operator drona takie zadanie zrealizuje w kilkanaście minut. Pomijam fakt, że efekty będą zdecydowanie lepsze niż w przypadku zdjęć z ziemi. Czas to pieniądz!

3. Dron zapewnia unikalną perspektywę

agent nieruchomości (2)
Podobne zdjęcie zrobisz tylko z helikoptera.

Dron umożliwia sfotografowanie nieruchomości w zasadzie z każdej perspektywy. Żeby zrobić zdjęcie z lotu ptaka (co świetnie prezentuje całą działkę) kiedyś potrzebny byłby helikopter.

Rozwój technologii daje ogromne możliwości. Aby stworzyć coś, co kiedyś było możliwe tylko dla firm z dużym budżetem, dziś wystarczy dron ze średniej jakości kamerą.

Oczywiście jeśli zależy Ci na jakości, dobrze jest zainwestować w profesjonalny sprzęt, lub zatrudnić kogoś, kto taki sprzęt posiada.

4. Jeden film z drona jest wart więcej niż 1000 zdjęć

Garść statystyk – domy z ujęciami z powietrza sprzedają się 68% szybciej niż domy ze standardowymi zdjęciami! Ponad 70% właścicieli mieszkań dużo chętniej współpracuje z agentem nieruchomości, który używa filmów w marketingu.

Niestety zaledwie 9% agentów nieruchomości stosuje taką formę przekazu. To bardzo mało, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe statystyki. A zwrot z inwestycji w ujęcia z drona może sięgnąć nawet 270%!

5. Łatwość fotografii trudno dostępnych miejsc

Jestem zdania, że bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze. Są miejsca do których człowiek ma utrudniony dostęp. A co jeśli te miejsca są kluczowe z punktu widzenia kupującego?

Za pomocą drona z łatwością dostaniesz się w większość trudno dostępnych miejsc. Wystarczy podlecieć, zrobić zdjęcie i gotowe. A jeśli unikniesz w ten sposób potencjalnego wypadku i ochronisz czyjeś zdrowie – nie ma lepszego zwrotu z inwestycji.

agent nieruchomości (4)
Zrób zdjęcia tych wszystkich dachów bez drona… Powodzenia! 😉

6. Nie każdy umie latać dronem

Pomimo tych wszystkich zalet, technologia dronów jest jeszcze stosunkowo młoda. Pierwsze konsumenckie modele UAV pojawiły się na rynku w 2013 roku. I choć bardziej zaawansowane modele są stosunkowo proste w obsłudze, nie każdy potrafi (i nie każdy powinien) nimi latać.

Zawsze powtarzam, że najważniejsze, to latać z głową. W internecie jest mnóstwo filmów, jak nieodpowiedzialny operator rozbija swoją maszynę. Nauka latania zajmuje całkiem sporo czasu. Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć, polecam lekturę tego artykułu.

A jeśli chcesz zlecić komuś wykonanie zdjęć, wybierz doświadczonego pilota, który może się bogatym portfolio i posiada uprawnienia. Świadectwo kwalifikacji jest niezbędne, by wykonywać płatne zlecenia!

agent nieruchomości (1)

7. Prawo lotnicze jest skomplikowane

I ostatni punkt – prawo lotnicze. Pomimo tego, że na rynku istnieją rozwiązania ułatwiające życie pilota, prawo lotnicze jest dość skomplikowane. Uważam, że dopiero przejście szkolenia pozwala na dobre zrozumienie tych zasad. A jak już pisałem wyżej – dobrego pilota poznasz po:

  • Posiadanych uprawnieniach
  • Posiadanym ubezpieczeniu
  • Bogatym portfolio
  • Dużym doświadczeniu
  • Znajomości przepisów

Podsumowanie

Właśnie dlatego uważam, że każdy agent nieruchomości powinien latać dronem (a przynajmniej współpracować z kimś, kto potrafi latać). Drony w dużym stopniu potrafią poprawić sprzedaż.

Dobra prezentacja jest kluczem do szybkiej sprzedaży domu. Więc jeśli pracujesz jako agent nieruchomości, pomyśl o tym przy okazji sporządzania kolejnego ogłoszenia. Inwestycja w drona (lub pilota) na pewno zwróci się z nawiązką!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dronach i ich zastosowaniu w branży nieruchomości, wypełnij formularz poniżej. Już niedługo opowiem Ci czego nauczyłem się na kursie – w połowie października przechodzę szkolenie w firmie Ironsky. Mam nadzieję, że nie polegnę na egzaminie 🙂

Dziękuję za Twój czas i do następnego!

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *