fbpx
jak bezpiecznie latać dronem

Pierwsza rzecz jaką należy mieć na uwadze zanim w ogóle wzniesiemy się w powietrze to zdecydowanie bezpieczeństwo. Pamiętasz mojego pierwszego drona, niewielką zabawkę wielkości 2 pudełek po zapałkach? Nawet takie maleństwo podlega przepisom prawa lotniczego! Więc jak bezpiecznie latać?

Pół życia spędziłem grając w gry komputerowe. Całe szczęście byłem jeszcze tym pokoleniem, które wiedziało do czego służy podwórko 🙂 teraz dzieciaki wiedzą do czego służy smartfon, komputer, czy pad od Xboxa, a w większości to rodzice mają wpływ na to, czy odkryją świat bez internetu.

Startując dronem w powietrze poczujesz się jakbyś miał w rękach pada od konsoli. A przecież to dwie zupełnie inne rzeczy! Grając w grę na konsoli nie wlecisz komuś w okno i nie spowodujesz żadnych szkód. Zatem jak bezpiecznie latać dronem?

Bezpieczeństwo to kluczowe słowo dla każdego operatora UAV. Nieważne czy latasz małą zabawką, czy zaawansowanym sprzętem za grube tysiące. To Ty jako operator odpowiadasz za bezpieczeństwo lotu. I to w Twoim interesie leży poznanie zasad związanych z lataniem.

Nie będę tutaj rozpisywał się na temat szczegółowych zapisów w prawie. W końcu nie czytasz dziennika ustaw, a moim celem, drogi czytelniku, nie jest uśpienie Cię przed ekranem 🙂 świetną kampanię informacyjną odnośnie podstaw bezpiecznego latania zrealizował Urząd Lotnictwa Cywilnego. W praktyce loty rekreacyjne sprowadzają się do 5 punktów:

Lataj tylko w zasięgu wzroku

Zasada numer 1 – loty tylko w zasięgu wzroku, na otwartej przestrzeni. Jako operator zawsze musisz mieć możliwość zlokalizowania drona w powietrzu. Ważne jest też, abyś wiedział w którą stronę jest skierowany. Jest to tzw. latanie VLOS – Visual Line of Sight. Loty bez kontaktu wzrokowego z dronem to tzw. loty BVLOS i wymagają uzyskania stosownych uprawnień – to temat na zupełnie inną dyskusję.

Nie lataj w pobliżu lotnisk

Wokół lotnisk występują różnego rodzaju strefy ograniczające korzystanie z przestrzeni powietrznej. W dużym uproszczeniu – dronem o masie startowej poniżej 600 gram można latać kilometr od lotniska. Cięższe drony (do 25 kg) obowiązuje strefa 6 kilometrów od ogrodzenia lotniska.

Nie lataj nad miastami i budynkami

Kolejny przepis w którym masa startowa drona ma kluczowe znaczenie. Dronami poniżej 600 gram można latać w miastach, ale przy ewentualnym wypadku – odpowiedzialność w całości ponosi operator. Do latania cięższymi dronami w mieście konieczne jest posiadanie uprawnień VLOS.

Nie lataj nad drogami i ludźmi

Te 2 punkty podsumować można jednym pytaniem, które jako operator zawsze powinieneś sobie zadawać. Co by było gdyby dron teraz spadł? W przypadku lotu na otwartej przestrzeni, w najgorszym wypadku uszkodzisz drona. W przypadku lotu nad samochodem lub człowiekiem… no właśnie 🙂

Wiesz już jak rekreacyjnie i bezpiecznie latać dronem. W żadnym stopniu nie jestem ekspertem jeśli chodzi o przepisy prawne – jestem za to pewien, że jedyny sposób na latanie dronami to sposób bezpieczny. Zastanawiasz się nad zakupem pierwszego drona? Wszystko o tym jaki powinien być Twój pierwszy UAV znajdziesz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowymi informacjami, odsyłam do poszczególnych rozporządzeń Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej:

  • z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, które częściowo określa zasady wykonywania lotów (nowelizacja przepisów – 7 września 2016 r.);
  • rozporządzenie z 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji, które określa zasady licencjonowania osób wykonujących loty bezzałogowe ;
  • z 26 kwietnia 2013 r. w sprawie przepisów technicznych i eksploatacyjnych dotyczących statków powietrznych kategorii specjalnej, nieobjętych nadzorem Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.
Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *