fbpx
jak ćwiczyć latanie dronem

Kontrola drona w powietrzu to bardzo ważna umiejętność, która wymaga stałej praktyki. Jak ćwiczyć latanie dronem? Jest na to kilka sposobów, którymi podzielę się z Tobą w tym wpisie.

Co prawda nie mam jeszcze świadectwa kwalifikacji, ale staram się powoli przygotowywać do egzaminu – kwestia czasu kiedy do niego podejdę. Pomijając część teoretyczną, na egzaminie praktycznym wymagane jest wykonanie kilku różnych figur. Jakie zatem to figury i jak ćwiczyć latanie dronem?

Kwadrat

Zacznijmy od początku. Pierwszą figurą którą powinieneś opanować jest kwadrat. Teoretycznie najprostsza, jednak przy dużym wietrze potrafi być problematyczna (na egzaminie latasz w trybie ATTI, bez GPS – zatem utrzymanie drona w miejscu jest zdecydowanie trudniejsze).

Do tego typu ćwiczeń najlepiej jest dokładnie oznaczyć obszar wykonywania ćwiczenia, np. za pomocą pachołków – kwadrat 10x10m będzie idealny. Lecimy od wierzchołka do wierzchołka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w każdym punkcie zatrzymując na kilka sekund drona w powietrzu. Po zatrzymaniu obracamy go o 90 stopni w prawo i lecimy do kolejnego wierzchołka.

Bardziej zaawansowana wersja tego ćwiczenia obejmuje naprzemienny lot w górę i w dół. Lecąc od 1 do 2 wierzchołka lecimy w górę, od 2 do 3 w dół i tak dalej. Opisane powyżej ćwiczenie to tzw. kwadrat w poziomie, warto jednak przećwiczyć go także w pionie.

Okrąg

Kolejna figura – w moim odczuciu zdecydowanie trudniejsza od poprzedniej. Ponownie wyznaczamy sobie kwadrat, tym razem odrobinę większy – powiedzmy 30x30m. Im mniejszy okrąg kreślimy, tym trudniejsze staje się to ćwiczenie.

Lecimy zgodnie ze wskazówkami zegara. Na egzaminie wymagana jest następująca technika wykonania ćwiczenia – prawy drążek kontrolera kierujemy w prawo i do góry, pochylając dziób drona do środka okręgu. Następnie lewym drążkiem kontrolujemy drona w powietrzu, tak aby nie wyleciał poza granice określone bokami kwadratu (wychylając lewy drążek w prawo).

Okrąg również można wykonać w pionie, jednak na egzaminie wymagany jest lot w płaszczyźnie poziomej. Warto jednak w celach ćwiczeniowych nauczyć się wykonywać go również w pionie. Trudność tej odmiany ćwiczenia polega na tym, że Twój UAV wznosi się i opada z różnymi prędkościami, więc duże znaczenie odgrywa operowanie drążkami kontrolera.

Trójkąt

Po opanowaniu dwóch powyższych ćwiczeń, trójkąt będzie dla Ciebie niczym bułka z masłem. Lecimy od wierzchołka do wierzchołka, za każdym razem zatrzymując drona na kilka sekund. Ćwiczenie można wykonywać w pionie i poziomie, podobnie jak wyżej.

„S”

I na koniec S-ka, czyli nic innego jak dwa połączone ze sobą półkola. Zanim zabierzesz się za tę figurę, ważne jest, abyś dobrze opanował wykonywanie okręgów. Przyznam, że sam jeszcze nie do końca opanowałem płynne wykonywanie S-ki – ale pamiętaj, że praktyka czyni mistrza 🙂

Trudność w tym ćwiczeniu polega na trzymaniu drona w określonych granicach. I ponownie, jak przy okręgu – im większą S-kę planujemy oblecieć, tym łatwiejsze ćwiczenie.

Wiesz już jak ćwiczyć latanie dronem

Podobnie jak pisanie, czytanie, czy jakakolwiek inna umiejętność – latanie wymaga praktyki. Bardzo dużej ilości praktyki jeśli chcesz być w tym dobry 🙂 Oczywiście nie są to jedyne sposoby na naukę latania – warto jednak opanować podstawy, zanim przejdzie się do bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób ja trenuję loty, zachęcam do subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *