fbpx
dron bateria zima

Który element budowy drona jest najbardziej podatny na awarie i wymaga najwięcej pielęgnacji? Zdecydowanie bateria – do zasilania UAV stosowane są baterie litowo-polimerowe (w skrócie LiPo). Zatem jak dbać o baterię drona?

Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły na temat różnic w budowie baterii litowo-polimerowych i litowo-jonowych – ten temat zostawmy na inną dyskusję. Baterie LiPo stosowane są w dronach przede wszystkim z uwagi na niską wagę. A jak wiadomo niska waga przekłada się na czas lotu 🙂

LiPo mają szereg zalet, ale równie dużo wad – na przykład są bardzo wrażliwe na głębokie rozładowanie i przeładowanie (co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do wybuchu!). Co prawda DJI w swoich inteligentnych akumulatorach rozwiązuje część tych problemów, jednak dbanie o jak najdłuższy żywot baterii to już Twoja rola.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek o tym co należy zrobić, żeby jak najbardziej przedłużyć żywotność akumulatorów.

Nie ładuj baterii bezpośrednio po locie

Baterie LiPo są wrażliwe na temperaturę. Podczas lotu wydziela się duża ilość ciepła, a ładowanie nagrzanej baterii to prosty sposób na znaczne skrócenie jej żywotności. Rozwiązanie jest proste – po wylądowaniu odczekaj 10-15 minut zanim podłączysz ją do ładowania.

Sygnalizacja błędów mogących wystąpić przy ładowaniu baterii

Przechowywanie baterii

Sporym błędem jest przechowywanie baterii naładowanych do pełna. Jeśli nie zamierzasz korzystać z drona przez dłuższy czas, przechowuj akumulatory naładowane do około 50% i koniecznie w temperaturze pokojowej. Zdecydowanie zwiększy to ich żywotność, gdyż baterie naładowane do pełna szybciej tracą swoje właściwości. Dotyczy to w zasadzie wszystkich baterii, ale LiPo dotyczy to w największym stopniu.

Lataj mniej agresywnie

Kolejna wskazówka dotyczy samej techniki lotu. Szybszy, bardziej agresywny lot wymaga większej mocy i również wpływa na żywotność baterii. O ile same LiPo są w stanie oddać dużą ilość mocy w krótkim czasie, to zdecydowanie nie jest najlepszy sposób na ich użytkowanie. Najlepiej latać spokojnie, bez gwałtownych zrywów i przyspieszeń, a trybu sportowego używać sporadycznie.

Pilnuj temperatury

Latem, gdy żar leje się z nieba, zwracaj uwagę na maksymalną temperaturę baterii. Gdy wzrośnie powyżej 70 stopni, może nawet wybuchnąć! Zima również nie jest zbyt łaskawa dla akumluatorów w Twoim dronie. Jeśli temperatura jest zbyt niska, nie będziesz w stanie włączyć baterii. Ponadto zimą często zdarzają się gwałtowne spadki pojemności (np. z 25% bez żadnego ostrzeżenia bateria potrafi spaść do 5%) – o tym również trzeba pamiętać.

Rozładuj baterię do końca

Żeby zoptymalizować żywotność baterii, raz na jakiś czas (np. raz na miesiąc) rozładuj baterię do końca. Najlepiej zrobić to na jeden z dwóch sposobów – albo po wykonanym locie pozwól, by Twój dron zawisnął na niewielkiej wysokości i rozładował się do końca (w razie ewentualnego zaniku napięcia nic nie powinno się stać). Drugi sposób jest nieco wolniejszy – po prostu włącz drona i pozwól by system chłodzenia i migające diody rozładowały baterię.

Jak dbać o baterię drona?

Stosowanie się do tych porad pozwoli Ci na jak najdłuższe korzystanie z baterii i znacznie przedłuży ich żywotność. Nie muszę mówić, że czas w powietrzu jest na wagę złota i im bardziej zadbasz o swoje akumulatory, tym lepiej będą Ci służyć.

Tradycyjnie zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Instagramie i subskrybowania mojego kanału YouTube. Dziękuję za Twój czas i do następnego!

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *