fbpx
dron jak zacząć

3,2,1… START! 🙂 Jak zacząć latanie dronem?

Cześć! Witam Cię na moim blogu. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć latanie dronem, to jesteś we właściwym miejscu. A może jesteś już właścicielem jednego z tych genialnych urządzeń? Jeśli tak, również znajdziesz tu wiele informacji o tym jak doskonalić swój warsztat i być lepszym pilotem.

Początki potrafią być trudne, ale jedno wiem na pewno – droniarstwo to frajda w czystej postaci. Po odpaleniu mojej pierwszej zabawki czułem się jak dziecko, które całe życie czekało na właśnie coś takiego.

Pomimo dużego rozwoju technologicznego, ludzie w Polsce nie przywykli jeszcze do widoku dronów w powietrzu. Większość ludzi nadal myśli, że dron to takie latające UFO za niemałe pieniądze, przenoszące broń i siejące zniszczenie (choć takie też istnieją, ale nie o nich będzie ta strona).

Będę starał się przekonać Cię, że przy użyciu tej technologii, człowiek jest w stanie zrobić wiele dobrego. Droniarstwo to nie tylko małe zabawki, ale też urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie w przemyśle. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie – od czego zacząć „podniebną przygodę”? 🙂

Twój pierwszy dron

Jak każde urządzenia technologiczne, UAV (bo tak też określa się drony) potrafią niemało kosztować. Postaram się jednak przekonać Cię, że warto zacząć od czegoś dużo tańszego.

Moją pierwszą zabawką był FuriBee F36 – malutki dronik wielkości 2 pudełek po zapałkach. Nie mogłem się nadziwić, że tyle technologii idzie zmieścić w tak małej obudowie. Z resztą, zobacz sam:

Takie to malutkie.. A ile frajdy!

Zdaję sobie sprawę, że jeśli jesteś już zainteresowany droniarstwem, to prawdopodobnie patrzysz w kierunku większych, droższych modeli. Wstrzymaj się jednak, bo to właśnie od takiej zabawki warto zacząć latanie dronem.

Moim zdaniem, nie ma lepszego UAV na początek. Z kilku powodów:

  • koszty – duże drony kosztują od kilkuset złotych w górę. Jeśli okaże się, że nie czerpiesz z tego frajdy (mało prawdopodobne), wydasz zaledwie kilkadziesiąt złotych,
  • nie potrafisz jeszcze latać, a ta zabawka jest idealna do nauki – jest praktycznie niezniszczalna. Wiele razy odbijałem się nią od ścian i zawsze wychodziła bez szwanku,
  • manualne utrzymywanie wysokości lotu – większość droższych dronów ma systemy utrzymujące je w miejscu. A co jeśli te systemy zawiodą i trzeba będzie manualnie utrzymywać drona w powietrzu? Cóż.. lepiej być przygotowanym 🙂

Polecam zakup w zestawie z kilkoma bateriami. Jedna wystarcza na 5 minut lotu i ładuje się około godziny. A uwierz mi – ta godzina potrafi się dłużyć 🙂

Jest kilka różnych, podobnych modeli – JJRC H36 czy FuriBee F36 to tylko inne określenia na to samo urządzenie. Bez problemu znajdziesz je na chińskich serwisach typu Aliexpress.

Co dalej?

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie – nie testuj maksymalnej wysokości na jaką uda Ci się unieść tego mini drona w powietrze. Inaczej możesz skończyć tak jak ja – z kontrolerem w dłoni, ale bez quada 🙂 jak już mówiłem, początki bywają trudne..

Po opanowaniu latania takim maleństwem, możesz rozejrzeć się za czymś większym. U mnie była to zabawka którą dostałem od żony – ciężko mi powiedzieć co to za model. Wygląda tak:

Latanie większym dronem to zupełnie coś innego. Zrozumiesz po pierwszym podmuchu wiatru, gdy będziesz go ściągać z drzewa 🙂 Sporo ludzi poleca urządzenia marki Syma. Na przykład coś takiego:

W praktyce nie ma znaczenia czy kamera jest, czy też jej nie ma. W tej cenie nie ma co oczekiwać jakości – tu chodzi przede wszystkim o praktykę. Po zapoznaniu się z awioniką większego drona, można myśleć o czymś droższym (np. produkty DJI).

Dziękuję!

Dziękuję, że tu jesteś i dobrnąłeś do końca tego artykułu! Daj znać w komentarzu co myślisz o wymienionych wyżej quadach. Jeśli już latasz – napisz jak Ty zaczynałeś. Jestem ciekaw innych sposobów na początek z droniarstwem – nie ma tu bowiem jedynej, słusznej drogi. Jedno jest pewne – frajdy w tym wszystkim jest baaaardzo dużo 🙂

Zachęcam do subskrypcji mojego kanału na YouTube – już niedługo znajdziesz tam filmy z lotów nad miejscami z listy. Do zobaczenia!

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *