fbpx
konfiguracja drona dji

Są pewne ustawienia, które koniecznie musisz zmienić przed pierwszym lotem. Skoro czytasz ten wpis, domyślam się, że potrafisz już latać zabawkowym dronem za kilkadziesiąt złotych i myślisz o przesiadce na coś większego. Może nawet już jesteś szczęśliwym posiadaczem drona od DJI 🙂 Jak zatem wygląda konfiguracja drona od chińskiego giganta?

Zanim przejdziemy do samego artykułu, małe ogłoszenie – od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Canona G7X mark III. Już niedługo startuję z daily VLOGiem na moim kanale YouTube – zapraszam do subskrypcji i śledzenia moich lotów na bieżąco 🙂

Unboxing

To co tygryski lubią najbardziej! Po wyjęciu drona z pudełka, koniecznie zdejmij wszystkie naklejki z samego drona i aparatury. Nie chcesz chyba rozbić się przy pierwszym locie, bo któryś z czujników był zakryty? Tak właśnie myślałem 😉 Naładuj wszystkie baterie do pełna i w międzyczasie przeczytaj instrukcję.

Wiem, że nie możesz się doczekać swojego pierwszego lotu, ale to lektura obowiązkowa – znajdziesz tam wiele informacji, których musisz być świadomy. Nie latasz już zabawką za kilkadziesiąt złotych, a zaawansowanym technologicznie sprzętem – pamiętaj o tym!

Konfiguracja drona w aplikacji DJI GO 4

Baterie naładowane? Świetnie! Pora na aktywację drona i konfigurację ustawień w aplikacji DJI GO 4. Proces aktywacji jest dość intuicyjny i sama aplikacja poprowadzi Cię jak za rękę. W samej aplikacji jest jednak kilka ustawień, które warto zmienić przed pierwszym lotem.

Pierwszy etap – zaktualizuj firmware drona, baterii i kontrolera. Po aktualizacji przyjdzie kolej na zapoznanie z interfejsem aplikacji. Wszystkie ustawienia prezentuję na przykładzie Mavica Air. Na ekranie aplikacji zobaczysz następujące informacje:

  • 1 – funkcje związane z lotem, takie jak automatyczny start, powrót do domu, czy różne tryby lotu,
  • 2 – powród do menu głównego,
  • 3 – status poszczególnych elementów UAV,
  • 4 – ustawienia kontrolera, czujników, gimbala, baterii,
  • 5 – ustawienia kamery.
Ekran główny aplikacji DJI GO 4

Celowo pomijam takie elementy interfejsu jak mapa, odległość od aparatury i prędkości lotu i przeglądanie zapisanych nagrań (dolna część ekranu), radar i status czujników (centrum ekranu) czy wybrane ustawienia kamery i histogram (górna część ekranu). Polecam samemu pogrzebać w interfejsie – w tym wpisie omawiam tylko najważniejsze ustawienia.

Ustawienia statusu

Po kliknięciu w pasek statusu (3) wyświetla nam się następujące menu:

Najważniejsza zasada na tym ekranie – jeśli coś jest na czerwono, to nie należy tego ignorować. To właśnie tutaj wyświetlane są stany wszystkich kluczowych elementów drona, takich jak kompas, IMU czy czujniki. Jeśli zobaczysz czerwony wykrzyknik, tak jak powyżej – któryś element wymaga interwencji.

Tutaj polecam także ustawić funkcje przypisane do klawiszy Fn i C – u mnie najlepiej sprawdza się nawigacja i reset gimbala do poziomu. Klikając w menu (4) polecam pogrzebać trochę w ustawieniach gimbala. Funkcja „Extend gimbal tilt limit” pozwala na wychylenie kamery dodatkowo powyżej linii poziomu, co zdecydowanie pomaga przy niektórych ujęciach.

Ustawienia kamery

Menu (5) to ustawienia kamery – czas naświetlania, ekspozycja, tryb auto/manual itd. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z kamerą i aparatem, na początku najlepiej skupić się na dobrym opanowaniu drona i zaufać ustawieniom „auto”. Polecam włączyć histogram i linie siatki. Obie opcje włączane są w ostatniej zakładce.

Ustawienia kamery – histogram i siatka

Pierwszy lot dronem od DJI

W końcu przyszedł czas na pierwszy lot! Wstępna konfiguracja drona DJI została zakończona i jeśli tylko pogoda Ci na to pozwala, zabieraj maszynę na dwór! 🙂 Po uruchomieniu aparatury i drona polataj trochę w trybie dla początkujących, który jest domyślnie włączony. W tym trybie ograniczona jest prędkość z jaką porusza się Twój UAV i dystans na jaki możesz się oddalić.

Tryb dla początkujących opanowany? Świetnie! Wyłącz go w menu (4) i baw się dobrze, pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa lotu.

Wiesz już jak prawidłowo skonfigurować drona od DJI. Spytasz pewnie co dalej? Jak to mawiał Allen Iverson – „practice, practice, practice” 🙂 Żeby zostać dobrym pilotem musisz naprawdę dużo ćwiczyć. Polecam sprawdzić ćwiczenia z poprzedniego artykułu.

A jeśli chcesz zobaczyć więcej filmów i porad odnośnie obsługi drona, zapraszam do subskrypcji mojego kanału na YouTube. Dzięki za Twój czas i powodzenia!

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *