fbpx
Sesja zdjęciowa_miniatura

Zawsze podziwiałem pracę fotografów. Gdy sesja zdjęciowa prowadzona jest przez profesjonalistę, zawsze widać wysoką jakość w tym, co robi. Mam tu na myśli przede wszystkim sposób, w jaki pracuje z fotografowaną osobą. Dobry fotograf potrafi wyciągnąć z danej osoby to, co w niej najlepsze.

Spust migawki. 📷

BOOM! 📸

Powstaje fotografia. Powtórz proces razy kilkadziesiąt razy i właśnie się dowiedziałeś jak przeprowadzić profesjonalną sesję zdjęciową. Na tym moglibyśmy zakończyć ten artykuł. Gratulacje, od dzisiaj jesteś profesjonalnym fotografem.

Niestety, to wcale nie jest takie proste. Ja sam nie jestem profesjonalnym fotografem. Znam się jednak na lataniu dronem i wiem, jak z powietrza przeprowadzić udaną sesję zdjęciową nieruchomości.

To co, zaczynamy?

Dlaczego zdjęcia z powietrza?

Drony są największą rewolucją w marketingu nieruchomości od czasów wynalezienia internetu. Więcej o korzyściach z ich stosowania pisałem w tym artykule. W skrócie:

  • 83% sprzedających domy woli pracować z agentami, którzy używają dronów,
  • Klienci przez 60% czasu oglądania oferty, skupiają się na zdjęciach,
  • 70% właścicieli mieszkań chciałoby zaprezentować swój dom w krótkim filmie (a zaledwie 9% agentów stosuje taką formę przekazu!)
Źródło: soldbyair.com

Jak używać drona w marketingu nieruchomości?

Drony w dzisiejszych czasach są bardzo intuicyjne, co wcale nie znaczy, że są proste w obsłudze. Co powinieneś wiedzieć zanim znajdziesz się w powietrzu?

1. Zatrudnij profesjonalistę

Pamiętaj, że aby latać komercyjnie dronem w Polsce, potrzebujesz uprawnień UAVO VLOS. Nigdy nie współpracuj z osobą bez uprawnień. Potrzeba wielu godzin treningu, by nauczyć się robienia dobrych zdjęć z powietrza.

2. Używaj drona z 3 osiowym gimbalem

Gimbal to urządzenie stabilizujące kamerę podczas nagrywania. Koniecznie używaj drona z 3 osiową stabilizacją. Zagwarantujesz sobie stabilne ujęcia, bez żadnych wibracji.

3. Ważne ujęcia wykonuj więcej niż 1 raz

W zasadzie każda nieruchomość ma jakiś wyróżniający element. W tym wypadku konieczne jest wykonanie więcej niż jednego ujęcia. Światło zmienia się przez cały czas trwania sesji. A nie ma nic gorszego, niż wyjątkowy element domu ujęty w złym świetle.

4. Wykonuj długie, stabilne ujęcia

Przy nagrywaniu ujęć do filmu promocyjnego, skup się na długich i stabilnych ujęciach. Rzadko kiedy końcowy film trwa dłużej niż 2 minuty, a długie ujęcia można z łatwością skrócić w postprodukcji.

5. Zawsze dopytuj co powinno znaleźć się na zdjęciach

Bardzo ważne! Koniecznie dowiedz się jakie są największe zalety danej nieruchomości. Świetna okolica? Centrum handlowe w okolicy? Bliskość szkół? Jezioro w niewielkiej odległości? Upewnij się, że te elementy znalazły się na zdjęciach.

6. Lataj bezpiecznie!

Najważniejsze na koniec – pamiętaj, że drony też są zawodne. Obowiązkiem operatora jest latać bezpiecznie i być przygotowanym na każdą ewentualność. W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga stosowanie się do procedury startowej przy każdym locie.

Jak nagrywać filmy promocyjne?

Filmowanie za pomocą drona wcale nie jest proste. Zręczne palce to podstawa 🙂 Oczywiście istnieją ujęcia o różnym stopniu trudności.

Odpowiednia długość filmu promocyjnego jest bardzo ważna. Zbyt długi film uśpi odbiorcę, zbyt krótki pozostawi wrażenie niedosytu. Osobiście zawsze staram się, by efekt końcowy miał około 2 minut długości.

Jakie są zatem ujęcia, na których powinieneś się skupić? Dobrze przedstawiono je na tym filmie:

Osobiście latam dronem DJI i jestem wielkim zwolennikiem dodatkowych trybów lotu. Przede wszystkim mówię o tripod (spowalnia ruchy drona) i cinematic (sprawia, że ujęcia są płynniejsze).

Trochę bardziej skomplikowane ujęcia przedstawiono na tym filmie:

Sesja zdjęciowa krok po kroku

Uważam, że procedury bardzo ułatwiają życie. Właśnie dlatego opracowałem proces, którego trzymam się za każdym razem, gdy wykonuję sesję zdjęciową. W dużym skrócie wygląda to tak:

Skupmy się na ostatnim punkcie. Jest kilka zdjęć, które w zasadzie muszą być wykonane za każdym razem. Pierwsze z nich to ujęcie z kamerą skierowaną pionowo w dół i wygląda tak:

sesja zdjęciowa_topdown
Ujęcie typu „topdown”

Oczywiście zawsze wykonuję kilka zdjęć danego typu. Fotografie z kamerą skierowaną w dół świetnie pokazują granice działki. Osobiście lubię dodatkowo oznaczyć te granice w postprodukcji.

Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęć pod kątem 45 stopni. Podnoszę pułap lotu, odlatuję na pewną odległość i okrążam fotografowany obiekt, robiąc po drodze zdjęcia. Proces wygląda tak:

W ten sposób latamy robiąc ujęcia pod kątem 45 stopni.

Dużo zależy tutaj od rozmiaru działki i najbliższej okolicy, którą chcesz przedstawić na zdjęciu. Wyczucie odległości i pułapu lotu to kwestia doświadczenia, dlatego warto współpracować z doświadczonym pilotem. W efekcie powstają takie zdjęcia:

sesja zdjęciowa_45
Ujęcie pod kątem 45 stopni

Ostatni etap to zdjęcia z poziomu linii drzew/linii energetycznych. Zazwyczaj jest to koło 10-30 metrów nad poziomem gruntu. W ciekawy sposób pozwalają zaprezentować detale danego domu. Wykonuję jeszcze kilka zdjęć tego typu, a efekt końcowy wygląda tak:

sesja zdjęciowa_pole
Zdjęcie typu „pole shot”

Oczywiście zawsze z tyłu głowy mam pytanie „czy jest coś jeszcze, co chcę przekazać?”. Ponieważ każdy lot jest inny, zawsze należy szukać innych, ciekawszych kadrów.

Podsumowanie

Choć na papierze cały proces wydaje się prosty, w rzeczywistości bywa różnie. Czasem problemem jest okolica z dużą ilością drzew lub innych przeszkód. Czasem ciężko wybrać odpowiednie miejsce startowe i problemem jest widoczność.

Sam lot to tylko pierwsza część zlecenia. Niemniej ważna część następuje później, przed komputerem. Mówię oczywiście tu o postprodukcji, o czym przeczytasz w następnym artykule, który ukaże się za 2 tygodnie. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam na moje social media i do zapisu na listę mailową poniżej.

Dziękuję za Twój czas i do następnego!

Tagged With:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *